Alternatywne możliwości

Zakwaterowania studenckie i współnajem mieszkań

Alternatywne możliwości

Dla ludzi z małym budżetem, zakwaterowanie studenckie lub współnajem może być alternatywą wobec pozyskania całego mieszkania.

Wiele uniwersytetów oferuje zakwaterowanie z dofinansowaniem dla szwajcarskich i międzynarodowych studentów. Jest to zwykle pokój w w studenckim mieszkaniu, ale zdarzają się oferty lokali dla całych rodzin.

Ceny dofinansowanych mieszkań studenckich są zwykle o wiele niższe od standadowych cen na rynku. Ich jakość jednakże waha się znacznie, w zależności od ich wieku. Stare akademiki bywają nudne i przygnębiające, podczas gdy nowe lub odnowione budynki oferują wysokie standarty życiowe.

Niestety, liczba miejsc w dofinansowanym zakwaterowaniu jest ograniczona. Wiele uniwersytetów ma długie listy oczekujących, dlatego zgłoś swoją kandydaturę, jak najszybciej się da. (najlepiej jeszcze przed wyjazdem).

Zapytaj Twój uniwersytet, gdzie powinieneś złożyć swoją aplikację i poproś o wszelkie dostępne informacje.Przegląd akademików studenckich i biur maklerskich zapewniających zakwaterowanie studentom dostępny jest na stronie internetowej Swiss Rectors’ Conference (Konferencja Szwajcarskich Uczelni)www.crus.ch/mehrspr/iud/wohnen.html . Jest ona dostępna w języku niemieckim, francuskim, włoskim i angielskim.

Współnajem mieszkania

Przyjeżdżając do Szwajcarii, warto rozważyć dzielenie mieszkania z innymi ludźmi (Wohngemeinschaft / colocation). Jeśli uda Ci się zgrać ze wspólokatorami, będzie to dobre rozwiązanie. Zwykle bowiem będziesz żyć w lepszej lokalizacji i mieć więcej „przestrzeni życiowej”, niż w małym jednoosobowym mieszkaniu. Jeśli nie znasz wielu ludzi, to także świetna metoda na nawiązanie nowych przyjaźni i poszerzenie umiejętności językowych.

Dzielenie mieszkań jest szczególnie popularne wśród studentów i młodych ludzi, ale w Szwajcarii spotkasz 60-latków, którzy tak żyją. Życie w dzielonym mieszkaniu zwykle wiąże się z dzieleniem kuchni i łazienek. Weź pod uwagę, że prywatne pokoje są z reguły nieumeblowane.

Największym wyzwaniem w kwestii mieszkań dzielonych jest, jak zawsze, znalezienie odpowiedniego miejsca i dogadywanie się z ludźmi. Dobrze jest najpierw porozmawiać z potencjalnymi współlokatorami, aby upewnić się, że macie podobne światopoglądy. Konflikty o takie rzeczy jak palenie, zwierzęta, zabawa do późnych godzin nocnych, ewentualne zażywanie narkotyków, zmywanie lub stan łazienki mogą łatwo uprzykrzyć współmieszkanie. Dobrym pomysłem może być z wyprzedzeniem uzgodnić kwestie jak: sprzątanie, zakup artykułów gospodarstwa domowego i ubezpieczenia jeszcze przed wprowadzeniem się do mieszkania.

Umowy na dzielone mieszkania

Kontrakt o najem mieszkania dzielonego powinien zawierać nazwiska wszystkich lokatorów. Jeśli Twoje nazwisko nie jest w umowie, może się okazać, że będziesz zmuszony do wyprowadzki, kiedy lokum opuszczają inni lokatorzy. Często zdarza się, że nowy najemca proponuje podnajem zamiast zmiany umowy. Z jednej strony pozbywa się on obowiązku załatwiania spraw z faktycznym właścicielem, ale z drugiej może być usunięty z mieszkania w każdym momencie.

Istnieją strony internetowe skierowane do ludzi poszukujących mieszkań dzielonych, bądź współlokatorów. Jedną z nich jest www.wgzimmer.ch  (tylko w języku niemieckim). Portal studencki www.students.ch  zawiera ogłoszenia o wolnych pokojach, lub całych mieszkaniach. (po angielsku i francusku).

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: